м. Вінниця, вул. Козицького, 1

До відома споживачам!

Останнім часом почастішали випадки настання аварійних ситуацій на внутрішньо квартирних інженерних мережах систем водопостачання, водовідведення та централізованого опалення багатоквартирних будинків.

 

Наслідками таких аварій є залиття житлових (нежитлових) приміщень як безвідповідальних власників, так і іх сусідів, що мають житлові (нежитлові приміщення) поверхами нижче.

Причини виникнення таких аварійних ситуацій різні від незакритого крану, до серйозного пориву інженерних мереж водопостачання, водовідведення, опалення тощо , що зумовлені як  недбалим ставленням власників квартир до свого майна,  так і несвоєчасним проведенням профілактичних та ремонтних робіт тощо.

Власники квартир забувають про те, що за умови перебування квартир у приватній власності громадян, останні зобов'язані забезпечувати їх схоронність, провадити за  свій  рахунок  поточний  і  капітальний  ремонт, що узгоджується як зі статею 151 ЖК УРСР, так і з п.7 Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України N 572 від 8 жовтня 1992 р..

Поряд із вищенаведеним виникають і інші аварійні ситуації – аварійні ситуації на внутрішньобудинкових мережах систем водопостачання, водовідведення та централізованого опалення, які за своїми наслідками аналогічні тим, що виникають на внутрішньоквартирних мережах. Причинами виникнення таких аварійних ситуацій найчастіше є передчасне зношування інженерних мереж, механічні пошкодження мереж сторонніми особами тощо.

І в одному і в другому випадках працівникам аварійно диспетчерських служб для ліквідації аварійних ситуацій потрібен доступ до приміщень через які ці мережі проходять.

Обов’язок надання доступу у приміщення, будинки і споруди представників обслуговуючих організацій, для ліквідації аварій, усунення неполадок санітарно-технічного та інженерного обладнання, проведення технічних і профілактичних оглядів покладається на споживачів, що узгоджується з п.7,ч.3, ст.20 Закону України «Про житлово-комінальні послуги». Тож мешканцям багатоквартирних будинків не слід забувати про це.

У невідкладних випадках, пов'язаних з урятуванням життя людей та майна, працівниками обслуговуючих організацій може бути здійснене проникнення до житла та іншого володіння особи для проведення в них огляду та ліквідації аварій без отримання згоди споживача (несанкціонований доступ) у порядку, встановленому статтею 17 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

 Якщо споживач відсутній і при цьому немає можливості встановити зв'язок з ним з метою його інформування про необхідність негайного прибуття до приміщення або він відмовляється допустити в займані ним приміщення представників виконавця/виробника і при цьому є об'єктивні підстави вважати, що аварія, неполадки, які унеможливлюють надання житлово-комунальних послуг іншим споживачам, відбулися саме в цих приміщеннях, - доступ у приміщення відбувається без отримання згоди споживача (несанкціонований доступ).

Тому, виходячи з вищенаведеного та враховуючи те, що будь-яка аварійна ситуація може завдати шкоди життю, здоров’ю та майну як власникам житлових (нежитлових) приміщень, так і іншим особам, переконливо просимо споживачів бути розважливими не забувати про те, що статтею 319 ЦК України встановлено, що власність зобов’язує, а ст.322 цього ж кодексу визначено, що тягар утримання майна покладається на його власника.

У випадках планування короткотривалих та довготривалих від’їздів не забувайте  залишати свої контактні данні обслуговуючим організаціям та сусідам, що, при необхідності дасть можливість встановити зв'язок з Вами та уникнути несанкціонованих доступів до приміщень.

Окрему увагу необхідно звернути і на те, що причиною залиття може стати і самовільне втручання до роботи внутрішньо квартирних інженерних мереж, які є невід’ємною частиною загально будинкової системи. В цьому випадку слід завжди пам’ятати про те, що відповідно до Правил утримання житлових будинків та прибудинкових територій (далі – Правила), затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 № 76, зареєстрованого в Мін’юсті 25.08.2005 за № 927/11207, здійснювати переобладнання жилих будинків,  жилих і  нежилих  у  жилих  будинках приміщень, що містить у собі – улаштування в окремих жилих будинках, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень індивідуального опалення та іншого інженерного обладнання,перенесення нагрівальних, сантехнічних і газових приладів; влаштування і переобладнання туалетів, ванних кімнат, вентиляційних каналів заборонено без одержання дозволу виконавчого комітету місцевої Ради.

При цьому, дозволу замало – слід забезпечувати виконання вищезазначених робіт силами кваліфікованих спеціалістів, які укладають письмові договори на виконання послуг з мешканцями, в яких містяться як права так і обов’язки сторін, а також гарантії на виконані послуги у відповідності з діючими державними будівельними нормами, стандартами та правилами, а не так званих «шабашників», адже нерідко, саме недбалість споживачів, що самовпевнено діють без урахування як приписів діючих нормативно – правових актів, так і без використання послуг кваліфікованих спеціалістів стає причиною настання негативних наслідків у т.ч. нанесення моральної та матеріальної шкоди іншим особам. Варто звертати увагу в договорах на відповідальність у разі пошкодження, прориву і як наслідок затоплення приміщень у разі неякісного виконання послуг, в інших випадках вся відповідальність лягає на плечі мешканців, а це значні суми коштів, які можуть досягати більше 100 тисяч гривень за усунення пошкоджень та відновлення приміщень до первісного стану

Тож, якщо Ви вирішили провести у своїй квартирі ремонт, реконструкцію тощо, які включають у себе переобладнання та/або перепланування, обов’язково належно сплануйте свої подальші дії - укладіть відповідні договори з організаціями або окремими спеціалістами що мають, кваліфікацію, дозвіл та досвід їх виконання.

Завжди пам’ятайте,  що економія на важливих речах призводить до надвитрат!

 

                                                                                                                                                Міщенко А. Г. 
                                                                                                                                                            Юрист юридичної компанії 
                                                                                                                                                            iLex Co., Ltd.


                           Сторінка на facebook