м. Вінниця, вул. Козицького, 1

Чому боржником бути не вигідно?

 

Як відомо, власники квартир у дво – багатоквартирних будинках є споживачами житлово-комунальних послуг, на яких покладено обов’язок оплачувати житлово-комунальні послуги у терміни, встановлені договором або законом (ст.20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» - далі Закон)

 

Статтею 32 Закону встановлено, що плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно. При цьому оплата за надані житлово-комунальні послуги у відповідності до ст.68 ЖК УРСР споживачами має здійснюватись своєчасно. Терміном оплати за такі послуги є один місяць, що слідує за розрахунковим.

Відсутність оплати за послуги призводить до виникнення заборгованості, а споживачі житлових та нежитлових приміщень, що допустили таку заборгованість набувають статусу боржників.

Робота з боржниками щодо стягнення вже існуючої заборгованості ведеться у двох напрямках:

1.У порядку досудового врегулювання спору шляхом нагадувань про відсутність оплати за житлово-комунальні послуги у поточному або попередньому місяці; повідомлень про необхідність здійснення оплати та попереджень про можливі негативні наслідки, що  загрожуватимуть споживачам у випадку несплати боргу, які випливають із звернення виконавців житлово-комунальних послуг за захистом своїх прав до суду.

2.У судовому порядку:

-          проводиться підготовка та подача заяв про видачу судових наказів, у процесі чого крім сум основного боргу, на виконання ст.96 ЦПК України, проводиться нарахування 3% річних та інфляційних втрат за весь період формування заборгованості. У випадку скасування судового наказу або наявності спору про право між виконавцем послуг і боржником, що відображено в ухвалі суду про відмову у прийняті заяви про видачу судового наказу, справа розглядається в позовному провадженні за участі сторін (виконавця послуг та боржника, які по справі являються позивачем та відповідачем відповідно), після чого виноситься Рішення суду. На підставі рішення суду, яким позов про стягнення заборгованості задовольняється видається виконавчий лист;

-          після винесення судового наказу (видачі виконавчого листа) останній подається на примусове виконання до державної виконавчої служби (далі-ДВС), якою стягується заборгованість або безпосередньо з боржників шляхом їх оплати, або шляхом стягнення коштів з наявних доходів боржників (заробітної плати, пенсії, стипендії, інших виплат), або шляхом арешту та реалізації їх рухомого та/або нерухомого майна. При цьому слід зауважити, що у процесі примусового стягнення боргу ДВС нараховує боржнику виконавчий збір, вартість проведення виконавчих дій тощо, які також підлягають обов’язковій оплаті.

Додатково маємо повідомити, що станом на сьогоднішній день рівень інфляції досить високий, тому стягнення інфляційних втрат призводить до суттєвого збільшення заборгованості. Так, наприклад, при заборгованості споживачів 8557,90 грн. інфляційні втрати за 3 роки складають 7445,37 грн. Крім того, 3% річних за 3 роки складатимуть 876,42 грн.

Судовий збір при подачі заяви про видачу судового наказу складає 689,00грн., а при подачі позовної заяви судовий збір складатиме 1378,00 грн.

Отже, при наявності заборгованості 8557,90 грн. споживачі-боржники сплачуватимуть додатково 9699,79 грн., що навіть перевищує суму основного боргу, загальна ж сума стягнення складатиме 18257,69 грн. В подальшому  вказана сума збільшуватиметься за рахунок виконавчого збору (10% від суми стягнення) та коштів за вчинення виконавчих дій.    

Відтак, виходячи з вищенаведеного, можна прийти до висновку про те, що боржником бути невигідно, адже:

-          сусіди власників квартир, за якими рахується борг, висловлюють своє невдоволення тим, що вони, сплачуючи за надані послуги, позбавлені ряду послуг (виконаних по будинку робіт), які неможливо виконати через брак коштів;

-          боржникам у випадку вирішення питань щодо стягнення боргу у судовому порядку крім основного боргу необхідно нести додаткові витрати на відшкодування понесених виконавцем судових витрат, оплату 3% річних та інфляційних втрат, оплату виконавчого збору, виконавчих дій тощо.

Тому, підводячи підсумки вищенаведеного, просимо Вас, шановні споживачі, своєчасно здійснювати розрахунки за надані житлово-комунальні послуги. У випадку ж неможливості проведення своєчасного розрахунку через наявність тимчасових  матеріальних труднощів, зумовлених різними суб’єктивними обставинами, Ви маєте можливість вирішити питання шляхом звернення до виконавців послуг задля укладення договору реструктуризації заборгованості тощо.

Будьте розважливими! Не допускайте додаткового навантаження на свій сімейний бюджет!

 

Міщенко А.Г.

Юрист юридичної компані

iLexCo., Ltd.

 

 

 

 


Сторінка на Google+ Сторінка на твіттері Сторінка на facebook